چهارهزار ترانه مورد بررسی قرار گرفت

نشست شورای داوران «جایزه ترانه» سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر با حضور مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

به گزارش موج خبری، به نقل از روابط عمومی سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر، نشست شورای داوران «جایزه ترانه» سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر با حضور محمد اله یاری مدیرکل دفتر موسیقی، مسلم نادعلی زاده دبیر این جایزه و داوران این بخش متشکل از اسماعیل امینی، مجید افشاری، محمدعلی بهمنی، محمدمهدی سیار، حمیدرضا شکارسری، ناصر فیض و عبدالجبار کاکایی برگزار شد.

محمد اله یاری مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد در ابتدای این جلسه گفت: در شورای شعر، ترانه و کلام دفتر موسیقی، در بررسی ترانه‌ها حداقل‌ها مدنظر قرار می‌گیرد و بررسی موارد کیفی و حرفه‌ای در ترانه سرایی معمولاً در جایزه‌ها و جشنواره‌ها مدنظر قرار می‌گیرد. البته سال گذشته در جایزه ترانه، ترانه‌های یک سال بررسی شد و پس از یک بررسی اولیه، هیأت داوران تعدادی ترانه را در مرحله دوم و سوم ارزیابی کرد. امسال نیز ترانه‌های یک سال اخیر که به دفتر موسیقی رسیده توسط هیأت داوران ارزیابی می‌شود. هدف این جایزه توجه به کیفیت و شناسایی ترانه‌های خوب و کار ایجابی در حوزه ترانه است.

ترانه‌های سطحی و کار سخت هیأت داوران!

مسلم نادعلی زاده، دبیر «جایزه ترانه» سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر هم در این نشست بیان کرد: بیش از چهار هزار پرونده ترانه‌های مهر ۱۳۹۸ تا مهر ۱۳۹۹ توسط هیأت داوران جایزه ترانه ارزیابی شده که پس از ارزیابی اولیه هیأت داوران، حدود ۱۰۰ ترانه برای ارزیابی نهایی انتخاب شد و پس از ارزیابی نهایی برگزیدگان معرفی می‌شوند. البته متأسفانه بیشتر ترانه‌ها سطحی شده اند و دستیابی به ترانه‌هایی که شاخص‌هایی را از لحاظ حرفه‌ای و فنی و محتوایی داشته باشند، کار دشواری است. با همت دوستان و همکاران ارجمند امیدواریم که بتوان آثار شاخص و حرفه‌ای را معرفی کرد.

در ادامه این جلسه داوران جایزه ترانه نظرات خود را درباره جایزه ترانه بیان کردند. ضمن اینکه همچنین به پیشنهاد هیأت داوران مقرر شد دبیرخانه جایزه در نامه‌ای به شرکت‌های موسیقی از آنها دعوت کند تا ترانه‌های برتر یکسال اخیرشان را به انتخاب خود، به دبیرخانه جایزه ترانه ارائه کنند.

«جایزه ترانه» با هدف تجلیل و تشویق ترانه‌سرایان برتر، ترویج مفاهیم نو و ارزشمند در ترانه، حمایت و معرفی ترانه‌های برتر، به دبیری مسلم نادعلی‌زاده در سی و ششمین دوره جشنواره موسیقی فجر برگزار می‌شود. در این جایزه، متن ترانه‌هایی که از مهر ۱۳۹۸ تا مهر ۱۳۹۹ به‌صورت تک آهنگ یا در قالب آلبوم موسیقی از سوی مؤسسات یا اشخاص حقیقی پس از دریافت مجوز از دفتر موسیقی تولید و منتشر شده‌اند، توسط هیأت داوران بررسی و ترانه‌های برگزیده معرفی می‌شوند.

دربازه زمانی مشخص شده بیش از چهار هزار قطعه متن ترانه با مجوز دفتر موسیقی به‌صورت تک آهنگ یا در قالب آلبوم منتشر شده‌اند، که مرحله نخست انتخاب این ترانه‌ها انجام شده است و در مرحله نهایی ترانه‌های برگزیده در سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر معرفی می‌شوند.

سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر ۲۸ بهمن تا ۳ اسفندماه سال جاری به دبیری حسن ریاحی برگزار می‌شود.