اتحادیه اروپا:

رفع تحریم‌های هسته‌ای بخش ضروری برجام است

هیات نمایندگی اتحادیه اروپا در وین، در بیانیه ای با تاکید بر لزوم بازگشت به مذاکرات برجامی، از رفع تحریم‌های هسته‌ای به عنوان بخش ضروری توافق نام برد.

به گزارش خبرگزاری موج خبری، نمایندگی اتحادیه اروپا در نهادهای بین المللی مستقر در وین، در بیانیه‌ای که در وبگاه این نمایندگی منتشر شد؛ با تاکید بر لزوم اجرای برجام، گفت: در این نقطه حساس از زمان، بر تعهد راسخ و ادامه حمایت از اجرای کامل و مؤثر برجام تأکید کرده و به تداوم همکاری با جامعه بین‌الملل برای حفظ این توافق که برای معماری جهانی عدم اشاعه هسته‌ای اهمیت راهبردی دارد، ادامه می‌دهیم. اتحادیه اروپا از همگی می‌خواهد تا به حمایت از اجرای توافق در راستای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل ادامه دهند.

هیات نمایندگی اتحادیه اروپا در ادامه مدعی شد: در حال حاضر، بیش از هر زمان دیگری، ازسرگیری هرچه سریع‌تر مذاکرات با توجه به بازگشت احتمالی ایالات متحده به برجام و چشم‌انداز بازگشت ایران به اجرای کامل توافق حائز اهمیت است. بنابراین، اتحادیه اروپا از ایران می‌خواهد که بدون تأخیر بیشتر به مذاکرات وین بازگردد. این مسئله با توجه به گسترش پویایی فعلی برنامه هسته‌ای ایران و در عین حال که فعالیت‌های نظارتی و راستی‌آزمایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به طور جدی تضعیف شده، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

با این حال، نمایندگی اتحادیه اروپا به اینکه این مسائل متأثر از خروج یک جانبه آمریکا از برجام و اعمال دوباره تحریم‌ها علیه ایران است؛ اعتراف کرد و افزود: در کنار اجرای کامل و قابل راستی آزمایی تعهدات هسته‌ای از سوی ایران، برداشتن تحریم‌های هسته‌ای بخشی ضروری از توافق برجام است.

اما این اتحادیه در عین حال مدعی شد که به طور کامل به تعهداتش از جمله برداشتن تحریم‌ها طبق برجام پایبند بوده است!

ادعای نمایندگی اتحادیه اروپا در نهادهای بین المللی مستقر در وین در حالی است که تعلل طرفین اروپایی برجام در برآورده کردن مزایای اقتصادی برجام و همراهی آنها با واشنگتن، موجب شد تا ایران در اقدامی اعتراضی، از تعهدات برجامی خود بکاهد و بازگشت به آنها را به رفع کامل تحریم‌ها مشروط کند.

انتهای خبر/