به گزارش خبرگزاری موج پرس؛

سرگئی لاوروف گفت: مسکو به تلاش‌های ناتو برای گسترش نفوذ به مرزهای روسیه پاسخ خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری موج پرس؛  به نقل از ریانووستی ، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در سخنانی در مجلس دومای این کشور تاکید کرد: برای موضع دونالد ترامپ، رئیس جمهور جدید آمریکا درباره عادی سازی روابط با روسیه اهمیت قائل هستیم .
وی افزود: روسیه امیدوار است که ایالت متحده آمریکا برای اولین بار در امور داخلی دیگر کشورها دخالت نکند و دونالد ترامپ عزم خود را بر حل مشکل مردم آمریکا قرار دهد اما به هر حال روسیه پاسخی مناسب به استقرار سامانه موشکی آمریکا در اروپا خواهد داد.

وزیر امور خارجه روسیه همچنین گفت:‌مسکو از ایجاد روابط صادقانه و باز میان روسیه،‌ آمریکا و چین استقبال می‌کند.

لاوروف ضمن آنکه خواهان تشکیل این مثلث میان این سه کشور شد، گفت که قرار نیست چنین مثلثی علیه هیچ کشوری باشد.

وی اظهار داشت: ما خواهان آن هستیم که بگوییم روسیه، آمریکا و چین روابطشان را با یکدیگر توسعه بدهند، این مثلث نباید بسته بوده و به سمت پروژه‌هایی که زنگ خطر در کشورهای دیگر را به صدا در می‌آورد، برود. روسیه شاهد افزایش تقاضا در اتحادیه اروپا برای عادی سازی روابط با روسیه است.

لاوروف تاکید کرد: ما شاهد هستیم محافل تجاری و عمومی در اتحادیه اروپا تقاضای فزاینده‌ای برای عادی سازی روابط با روسیه را مطرح می‌کند. ما امیدوار هستیم بروکسل بتواند هوشیارانه اولویت‌هایش را به گونه‌ای تنظیم کند که تحت رهبری گروهی کوچک اما بسیار تهاجمی روس هراس‌ها قرار نگیرد.

او گفت: مسکو علاقه‌ای به فروپاشی اتحادیه اروپا ندارد اما می‌خواهد این اتحادیه قدرتمند و مستقل باشد.

لاوروف همچنین گفت: روسیه همکاری‌اش با ترکیه، ایران و دیگر کشورهای منطقه را برای حل مسائل فوری در سوریه افزایش می‌دهد. نتایج نشست آستانه فرآیند سیاسی حل بحران سوریه را تقویت می کند .

رئیس دیپلماسی روسیه ادامه داد:پس از حادثه قتل سفیر روسیه در ترکیه، تدابیری برای حمایت از سفرای روسیه در خارج اتخاذ کردیم.
وی در خصوص بحران اوکراین نیز خطاب به نمایندگان دومای روسیه گفت: اجرای توافقنامه مینسک اساس حل بحران در اوکراین است.
انتهای پیام

No votes yet.
Please wait...
تاریخ انتشار مطلب:2017/01/25 - 16:24

*

code


موج پرس موج پرس موج پرس موج پرس