رئیس‌کل بانک مرکزی با اشاره به توافق ایران با کارگروه اقدام مالی گفت: این مسئله در دستور کار شورای عالی امنیت ملی است و تاکنون هیچ اتفاقی نیفتاده است و اگر اقدامی بخواهد صورت گیرد نیز جای نگرانی ندارد.

به گزارش خبرگزاری موج پرس؛ولی‌الله سیف در برنامه گفتگوی خبری شبکه دو سیما اظهار داشت: شش هزار میلیارد تومان تسهیلات به 5700 بنگاه تولیدی کوچک و متوسط پرداخت شده است. برنامه ریزی اولیه پرداخت 16 هزار میلیارد تومان به هفت هزار و 500 بنگاه اقتصادی کوچک و متوسط است اما بانک مرکزی به این تعداد بسنده نمی‌کند.

وی گفت: نظام بانکی کشور پارسال 417 هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرد و پیش‌بینی می‌شود امسال این رقم به 460 هزار میلیارد تومان افزایش یابد.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به پرداخت 129 هزار میلیارد تومان تسهیلات در چهارماهه اول امسال و رشد 37،8 درصدی آن در مقایسه با مدت مشابه پارسال افزود: 30 درصد از این تسهیلات سهم تولید بوده است.

*رشد 30درصدی معاملات مسکن در تهران

سیف گفت: آمار معاملات مسکن در تهران در مرداد امسال در مقایسه با همین ماه در سال 94 سی درصد افزایش یافته است.

وی این افزایش معاملات را نشانه مثبتی از درست بودن برنامه‌ها دانست و افزود: قیمت معاملات صورت گرفته 7،6 درصد افزایش یافته است و این نشان از رشد غیرتورمی معاملات مسکن در مرداد امسال است.

سیف درباره فعالیت صندوق مسکن یکم در بانک مسکن گفت: نرخ تسهیلات این صندوق در ابتدا 14 درصد اعلام شد که سه ماه پیش به 11 درصد کاهش یافت و هم‌اکنون به 9 و نیم درصد برای تسهیلات عادی و هشت درصد برای بافت‌های فرسوده رسیده است.

رئیس کل بانک مرکزی با ابراز اینکه سه سال پیش نرخ سود بانکی وضعیت نامتعادلی داشت، گفت: در آن زمان تورم بالای 40 درصد بود و هم‌زمان سود بانکی 27 درصدی داشتیم.

وی گفت: بر این اساس برنامه ریزی دولت برای کاهش تورم متمرکز شد و روند کاهنده نرخ تورم در سه سال گذشته ادامه یافت و نرخ سود بانکی هم همگام با کاهش نرخ تورم کاهش یافت.

سیف افزود: در نتیجه انباشته شدن مشکلات در 30 سال گذشته در نظام بانکی کشور 45 درصد دارایی‌های بانک‌ها منجمد است و تحرک ندارد.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به نرخ سپرده 15 درصد در بانک‌ها گفت: نرخ تسهیلات هم 18 درصد است و الآن بیشتر بانک‌ها رعایت می‌کنند و در صورتی که غیر از این نرخ، پرداخت کنند بانک مرکزی با بانک‌های متخلف برخورد خواهد کرد.

وی افزود: بخش عمده تسهیلات بانک‌ها به واحدهای تولیدی سرمایه در گردش و کوتاه‌مدت است که به‌عنوان تسهیلات جاری استفاده می‌شود.

سیف گفت: 15 درصد تسهیلات اعطائی برای بازپرداخت مطالبات بانک‌ها و معوقات این بنگاه‌های تولیدی است و مابقی وام و تسهیلات جدید است.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: پیش‌بینی‌های ما نشان نمی‌دهد که از این پس نرخ تورم افزایشی داشته باشیم و تورم کنونی پایدار است زیرا بانک مرکزی درصدد افزایش انضباط اقتصادی در کشور است.

وی با بیان اینکه پیشتر از دولت انتقاد می‌شد که روی کنترل تورم تمرکز کرده است، گفت: این انتقاد هم‌اکنون برطرف شده و ما با رشد نقدینگی روبه‌رو هستیم.

سیف با بیان اینکه بانک مرکزی سیاست انضباط مالی را در پیش گرفت، اظهار کرد: ما تسهیلاتمان را به جاهایی دادیم که موجب رونق، تولید و اشتغال شود.

*مهمترین دستاورد دولت در سه سال گذشته ایجاد اشتغال در اقتصاد کشور است

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: مهمترین دستاورد دولت در سه سال گذشته ایجاد اشتغال در اقتصاد کشور است.

وی متوسط نرخ دلار را در پنج‌ماهه اول سال 92 سه هزار و 184 تومان و در مدت مشابه امسال سه هزار و 493 تومان اعلام کرد و گفت: دامنه تغییرات در نرخ دلار در این دو تاریخ به‌ترتیب 234 و 32 درصد است.

سیف افزود: کمترین نوسان نرخ دلار را در سه سال گذشته شاهد بودیم و روند آن هم کاهنده است.

وی با اعلام اینکه تفاوت نرخ ارز رسمی با بازار در پنج‌ماهه اول سال 92 چهل و نه و هشت‌دهم درصد بود، گفت: این میزان در مدت مشابه امسال به تنها 14 درصد کاهش یافته است.

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: الآن بهترین شرایط برای تک‌نرخی شدن ارز است و پیش‌بینی می‌کنیم تا پایان امسال ارز تک‌نرخی شود.

سیف با اشاره به دستورالعمل بانک مرکزی به بانک‌ها برای ارائه حداقل اطلاعات به‌همراه صورت‌های مالی‌شان در سال 94 افزود: این دستورالعمل الزامی است و برای شفافیت وضعیت بانک‌ها باید رعایت شود.

وی گفت: این اطلاعات مبنایی برای رتبه‌بندی بانک‌های کشور است.

*توافق با FATF به شورای عالی امنیت ملی رفت

رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به سؤالی درباره مباحث مربوط به اف.اِی.تی.اِف. افزود: این مسئله در دستور کار شورای عالی امنیت ملی است و تاکنون هیچ اتفاقی نیفتاده است و اگر اقدامی بخواهد صورت گیرد نیز جای نگرانی ندارد.

سیف گفت: این مجموعه بین المللی تجربیات کشورها را در زمینه پولشویی، فساد مالی، تأمین مالی تروریسم و در مبارزه با قاچاق مواد مخدر در اختیار دیگر کشورها قرار می دهد.

وی تصریح کرد: هیچ کشوری به هیچ وجه به اطلاعات دیگر کشورها دسترسی پیدا نمی‌کند و هیچ کار غیرکنترلی قرار نیست انجام شود.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: اظهار نظرهایی که در این باره صورت می‌گیرد با واقعیت منطبق نیست.

سیف در خصوص دریافت مطالبات عرضه ایران از عمان و هند افزود: تاکنون بیش از 1 میلیارد دلار مطالباتمان از عمان و سه و نیم میلیارد دلار از هند به حساب‌های کشورمان انتقال یافته است.

وی با اشاره به اینکه در ابتدای امسال 450 هزار متقاضی دریافت وام ازدواج 10 میلیون تومانی وجود داشت، گفت: پیش‌بینی‌مان این است که امسال 800 هزار تقاضای جدید به این تعداد افزوده شود.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: از ابتدای امسال تاکنون به 243 هزار متقاضی تسهیلات ازدواج پرداخت شده، 692 هزار تقاضا در نوبت است و پرداخت این تسهیلات به 350 هزار متقاضی دریافت تسهیلات تصویب شده است.

*پرداخت ماهانه 100هزار فقره وام ازدواج

سیف گفت: در تلاشیم تا در هر ماه به یکصد هزار متقاضی تسهیلات ازدواج پرداخت کنیم.

وی همچنین در خصوص پرداخت حقوق‌های نجومی در بانک‌ها ابراز کرد: مسئولیت بانک مرکزی این نیست که بر میزان پرداخت حقوق‌ها دخالت کند اما ما ملاحظاتی در زمینه تعادل در پرداخت‌ها داشتیم که به بانک‌ها ابلاغ کردیم.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: افشای بالاترین حقوق‌ها در هر بانک از جمله دستورالعمل‌های بانک مرکزی است که خود ابزاری کنترلی به حساب می‌آید.

سیف همچنین اضافه کرد: از 447 میلیون حساب اشخاص حقیقی،‌ حقوقی و خارجی کمتر از یک میلیون حساب وضعیت نامشخصی دارند.

وی در توضیح وضعیت حساب‌های کشور گفت: از مجموعه حساب‌های کشور 439 میلیون حساب مربوط به اشخاص حقیقی است که تنها 8 هزار و 700 حساب از آنان فاقد شماره ملی است و این تعداد باید تا آخر شهریور امسال تعیین تکلیف شوند و به صفر برسد.

رئیس کل بانک مرکزی با این حال افزود: 27 میلیون از حساب‌های اشخاص حقیقی در کشور فاقد شماره ملی و البته مسدود است.

سیف گفت: از شش میلیون حساب اشخاص حقوقی در کشور هم 358 هزار حساب فاقد شناسه ملی و البته فعال هستند و این به‌خاطر مشکل در ثبت شرکت‌هاست.

وی افزود: از دو میلیون و 173 هزار حساب اشخاص خارجی در کشور هم 447 هزار حساب فاقد شماره فراگیر است.

انتهای پیام

No votes yet.
Please wait...
تاریخ انتشار مطلب:2016/08/30 - 10:08

*

code


موج پرس موج پرس موج پرس موج پرس