تناسب جنسیتی اقدام درستی نیست/ قوانین موجود، کف خواسته های زنان ما است

نماینده مردم تهران در مجلس در مورد حذف واژه «عدالت جنسیتی» از ماده 31 لایحه برنامه ششم توسعه و جایگزینی «تناسب جنسیتی» گفت: تناسب جنسیتی اقدام درستی نیست، عدالت جنسیتی واژه بهتری است؛ در جلسات صحبت کردیم و نظرات بر این بود که این واژه در برنامه بماند.

حجت‌الاسلام مهدی شیخ عضو کمیسیون فرهنگی مجلس دهم در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج پرس گفت: همیشه مجالس قبلی و فعلی به دنبال عدالت بودند حتی از حد عدالت فراتر رفتند؛ عدالت در خصوص عدالت جنسیتی که مطرح می شود به این معناست که مثلا خانوم ها و آقایان از شرایط برابر برخوردار باشند، اما می بینیم که دولت ها و مجالس پا را فراتر از عدالت جنسیتی گذاشتند و به سمت این حرکت کردند که یک فضای مناسبی جهت جبران این عقب افتادگی بگذارند. لذا سعی کردند سوپسیت هایی اختصاص دهند که این عقب افتادگی تاریخی بین حقوق زنان و مردان برطرف شود.
نماینده مردم تهران در مجلس به لزوم ایفای نقش انجمن های بانوان تأکید و اظهار کرد: انجمن های بانوان باید تلاش کنند که اگر جاهایی موارد نقضی وجود دارد روی آن موارد نقض کار مطالعاتی کرده و آنها را بیان کنند. از سوی دیگر برخی افراد باید دیدگاه های خود را تغییر دهند، تغیر دیدگاه آدم ها بسیار زمان بر است و یک بحث فرهنگی است.

شیخ افزود: حتی خود خانوم ها هم باید دیدگاه هایشان را تغییر دهند، در خیلی از موارد خانوم ها هنوز به خود باوری نرسیدند؛ در حال حاضر در تخصصی ترین مساله درمانی شان در مسایل زنان و زایمان به مرد مراجعه می کنند و فکر می کنند با مراجعه به پزشک مرد، درمانشان بهتر انجام می شود در حالی که زن از جنس خودشان هست و بیماری هایشان را بهتر درک می کند و چه بسا بسیار بهتر عمل می کند بنابراین یک کار فرهنگی بزرگ و زمان بر می خواهد و لازم است انجمن ها، گروه ها و تشکل های بانوان باید پیشگام در این مساله باشند.
او فضای کشور در مورد حقوق زنان را فضایی مثبت ارزیابی کرد و گفت: در کمیسیون مطرح کردم که قوانین موجود، کف خواسته های زنان ماست و ما اکنون باید قوانینی سوپسیتی بگذاریم و فرصت های بیشتری به خانوم ها بدهیم تا عقب ماندگی هایی که در تاریخ اتفاق افتاده، جبران شود.

شیخ در مورد حذف واژه «عدالت جنسیتی» از ماده 31 لایحه برنامه ششم توسعه و جایگزینی «تناسب جنسیتی» گفت: تناسب جنسیتی اقدام درستی نیست، عدالت جنسیتی واژه بهتری است؛ در جلسات صحبت کردیم و نظرات بر این بود که این واژه در برنامه بماند.

No votes yet.
Please wait...
تاریخ انتشار مطلب:2016/08/28 - 16:00

*

code


موج پرس موج پرس موج پرس موج پرس