آمریکا ممکن است به تعهداتش در برجام عمل نکند
جهانگیری در اجلاس مدیران آموزش و پرورش:

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: غربی‌ها و به‌خصوص آمریکایی‌ها ممکن است آن‌طور که باید به تعهدات خود در زمینه برجام عمل نکنند.

به گزارش خبرگزاری موج پرس؛ اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور صبح امروز (دوشنبه) در سی و سومین اجلاس مدیران و رؤسای آموزش و پرورش کشور که در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد، یاد شهدای آموزش و پرورش، 36 هزار شهید دانش‌آموز، 5 هزار شهید فرهنگی و شهید رجایی و باهنر را گرامی داشت و گفت: از سوی دولت به‌خاطر تلاش و زحماتی که شما عزیزان متحمل می‌شوید، صمیمانه تشکر می‌کنم و خسته نباشید می‌گویم.

وی آموزش و پرورش را مهمترین و بزرگترین نهاد اجتماعی کشور دانست و افزود: آموزش و پرورش بیشترین بار مسئولیت برای تحقق آرمان‌های یک ملت را بر دوش دارد و چشم امید همه کسانی که به آینده کشور و توسعه، پیشرفت و عدالت در ایران فکر می‌کنند بیش از همه به آموزش و پرورش دوخته شده است.

معاون اول رئیس‌جمهور اظهار داشت: اهمیت آموزش و پرورش در نظام اسلامی از ابتدای انقلاب در سخنان بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران و پس از آن در رهنمودهای رهبر معظم انقلاب همواره مورد تأکید بوده است و در اسناد بالادستی کشور و برنامه‌های توسعه‌ای نیز به اهمیت، جایگاه و توسعه آموزش و پرورش پرداخته شده است.

جهانگیری پایه اساسی پیشرفت کشور را نیروی انسانی دانست و افزود: آموزش و پرورش نقش مهمی در تربیت نیروی انسانی دارد و آموزش و پرورش باید به پرورش علمی، اخلاقی، خلاقیت، پرورش شهروندی، پرورش تفکر انتقادی و پرورش تدین و تعهد بپردازد و نمی‌توان از موضوعاتی به این مهمی بی‌تفاوت عبور کرد.

وی افزود: مهمترین بخشی که دولت را به جامعه و مردم ارتباط می‌دهد، آموزش و پرورش است و گسترده‌ترین سطح تماس دولت با جامعه این حوزه است و بیشترین نیروی دولتی و کارمندان دولت که از شریف‌ترین و کم‌توقع‌ترین اقشار جامعه هستند نیز در آموزش و پرورش حضور دارند.

جهانگیری با تأکید بر اینکه توسعه همه‌جانبه و پایدار کشور باید براساس اصلاح مدرسه استوار باشد، تصریح کرد: دنیای امروز و چشم‌انداز آینده آن حکایت از پیچیدگی‌های فراوان دارد و ما نیازمند یک آموزش و پرورش پویا و روزآمد هستیم که بتواند با هوشیار سازی، نسل امروز را برای مواجهه با تحولات آینده مجهز کند.

معاون اول رئیس‌جمهور اضافه کرد: کودک و جوان امروز نمی‌تواند از جهان جدید بگریزد، باید آن را بشناسد و در عین حال تعلق خاطر و وابستگی به فرهنگ اسلامی و ایرانی در سرزمین خود داشته باشد.

وی پیش‌نیاز تحول را تغییر نگرش‌ها نسبت به آموزش و پرورش عنوان کرد و گفت: این موضوع باید هم در حکومت و دولت و همه اجزا و ارکان آنها و هم در درون دستگاه آموزش و پرورش و هم در جامعه و در درون جامعه مدنی وجود داشته باشد و آموزش و پرورش در درجه نخست نیازمند منزلت است و باید به منزلت آن و منزلت معلم به‌طور جدی توجه کنیم و پس از آن نیازمند سیاست گذاری، سرمایه گذاری و نحوه اداره و ساختارهای جدید و متناسب هستیم.

جهانگیری با ابراز “باید مدرسه‌ای بسازیم که در تراز جمهوری اسلامی ایران باشد”، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران حکومتی است که می‌خواهد براساس سند چشم‌انداز از نظر ارزشی سرآمد باشد و آغاز این سرآمد بودن و تأثیرگذاری در جهان اسلام در مدارس شکل می‌گیرد.

معاون اول رئیس‌جمهور افزود: دولت به این امر واقف است که آموزش  و پرورش برای رسیدن به نقطه مطلوب تنگناهای زیادی دارد و هم فرهنگ حاکم بر آموزش و پرورش و هم اقتصاد آن از موضوعات جدی هستند و ما باید اقتصاد آموزش و پرورش را به‌عنوان یک موضوع جدی در دستور کار قرار دهیم و به دشواری‌های معیشتی معلمان و مربیان بپردازیم. معلم نیازمند زندگی شرافتمندانه است تا بتواند ذهن و توان خود را صرف آموزش و تربیت فرزندان این مرز و بوم کند.

وی افزود: مدارس ما به‌جهت فرم و شکل نیازمند تغییرات و حل مشکلات هستند و فاصله زیادی میان مدرسه کپری و مدارس هوشمند وجود دارد و جهت‌گیری ما این است که به‌سوی هوشمند سازی مدارس در سراسر کشور گام برداریم.

جهانگیری با یادآوری اینکه دولت تدبیر و امید با وجود همه محدودیت‌های پیش رو تلاش کرده است که بیش از سایر بخش‌ها به حل مسائل آموزش و پرورش بپردازد، خاطرنشان کرد: با وجود همه محدودیت‌ها دولت سهم بودجه آموزش و پرورش را به‌میزان قابل توجهی افزایش داده است.

معاون اول رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به تصمیم دولت مبنی بر اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان، گفت: با وجود اینکه سال 94 یکی از سخت‌ترین سالها به‌لحاظ بودجه‌ای بود اما در همین شرایط دولت به وعده‌ای که داده بود عمل کرد و مطالبه به‌حق معلمان یعنی طرح رتبه‌بندی آنها را اجرا کرد و اهمیت این موضوع بدین خاطر است که دولت نه در دوران وفور درآمدهای نفتی بلکه در شرایط سخت و با وجود محدودیت بودجه توانست این کار را انجام دهد.

وی با اعلام اینکه برای پاداش خدمت فرهنگیان 4500 میلیارد تومان منابع پیش‌بینی شده است، گفت: دولت مصمم است که به تعهدات خود در برابر فرهنگیان بازنشسته عمل کند.

جهانگیری همچنین با اشاره به شرایط سخت آموزشی و زندگی در مناطق محروم کشور، اظهار داشت: برای تأمین امکانات آموزشی و حل مشکلات در مناطق محروم کشور ردیف‌های متعددی در بودجه پیش‌بینی شده که امیدواریم با پرداخت این منابع بتوانیم بخش زیادی از تنگناها در مناطق محروم را برطرف کنیم.

معاون اول رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود گزارشی از عملکرد و دستاوردهای دولت در سه سال اخیر ارائه و خاطرنشان کرد: دولت از ابتدا اولویت‌های مهمی را براساس نیازهای روز کشور درنظر گرفت که یکی از مهمترین چالش های پیش روی کشور موضوع پرونده هسته‌ای و روابط بین الملل بود و از این رو دولت تلاش کرد فضای تعامل سازنده با جهان خارج ایجاد کند و در مسیر ناکام گذاشتن دشمنان برای ترویج اسلام هراسی گام بردارد.

وی افزود: بخش زیادی از مشکلات در این زمینه برطرف شده و دولت موفق شد حقوق هسته‌ای ملت ایران را به تصویب برساند و موفقیت هسته‌ای یکی از مهمترین دستاوردهای دیپلماسی تاریخ ایران است.

جهانگیری خاطرنشان کرد: برخی کشورها از اینکه می‌بینند جمهوری اسلامی ایران کانون ثبات و امنیت منطقه است ناراحت هستند و دست به اقدامات عجیبی می‌زنند. ایران بزرگ منطقه است و جایگاه تاریخی، موقعیت جغرافیایی و جمعیت ایران کمک کرده است تا ایران از جایگاهی متناسب با شأن ملت ایران در منطقه برخوردار باشد.

وی با اشاره به اقدامات کشورهای غربی در قبال برجام، گفت: غربی‌ها و به‌خصوص آمریکایی‌ها ممکن است به‌دلیل دشمنی‌ای که با ملت ایران دارند، آن‌طور که باید به تعهدات خود در زمینه برجام عمل نکنند اما آنها هستند که متضرر می‌شوند زیرا دنیا می‌داند ایران کشوری نیست که از آرمان‌ها، حقوق و اهداف خود عقب‌نشینی کند و مردم متوجه عدم صداقت طرف مقابل هستند.

معاون اول رئیس‌جمهور درباره افزایش تولید و صادرات نفت خام و میعانات گازی کشور، گفت: میزان صادرات به 2 میلیون و 500 هزار بشکه در روز افزایش پیدا کرده و فرزندان ملت ایران توانستند چرخ تولید متوقف شده نفت را به حرکت درآورند و با افزایش تولید بازارهای گذشته را بازپس گیرند.

وی با یادآوری اینکه برخی کشورهای نفت‌خیز با کاهش بهای نفت دچار بحران‌های عظیم شدند، افزود: کشورهای عرب خلیج فارس هر کدام میلیاردها دلار از حساب‌های ذخیره ارزی خود برداشت کردند تا بتوانند کشورشان را اداره کنند اما در ایران با مدیریت صحیح، ثبات اقتصادی بر هم نخورد و البته موضوع تأثیرگذارتر از سیاست‌های اقتصادی، امید و اعتماد مردم به مسئولین و دولت بود.

جهانگیری در ادامه سخنان خود با اشاره به سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی افزود: با اولویت‌بندی کارها و برنامه‌ریزی‌ای که دولت برای اجرای اقتصاد مقاومتی انجام داده، در ماه‌های اخیر شاهد بهبود شاخص‌های اقتصادی کشور در بخش‌های مختلف هستیم.

معاون اول رئیس‌جمهور اظهار داشت: انتظار دولت از آموزش و پرورش در خصوص اقتصاد مقاومتی این است که به‌صورت ویژه به موضوع گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی بپردازند چرا که در بند 23 سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی بر موضوع گفتنمان سازی و فراگیر شدن این سیاست‌ها تأکید شده است.

وی افزود: یک کارگروه ملی نیز تحت عنوان گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی تشکیل شده و رییس سازمان صدا و سیما، وزرای علوم، تحقیقات و فناوری، فرهنگ و ارشاد اسلامی و همه چهره‌های فرهنگی دولت و خارج از دولت در این کارگروه حضور دارند تا برای گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی برنامه ریزی کنند و البته نقش آموزش و پرورش در این زمینه مهم و تعیین کننده است.

جهانگیری از اقتصاد مقاومتی به‌عنوان سیاست‌هایی عالمانه و مدبرانه برای اداره کشور نام برد و افزود: این سیاست‌ها مورد اجماع همه صاحب نظران است و منجر به این خواهد شد که اقتصاد ایران در برابر تکانه‌های خارجی مقاوم شود.

معاون اول رئیس‌جمهور با تصریح بر “برای پیشرفت و توسعه کشور نیازمند انسجام و وحدت هستیم” بر لزوم وحدت و یک‌پارچگی میان قوای سه‌گانه تأکید کرد و افزود: چتری به نام منافع و مصالح ملی وجود دارد و هر کس که بخواهد زیر این چتر فعالیت کند باید امکان و اجازه کار و تلاش برای او وجود داشته باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با ابراز اینکه دولت تدبیر و امید از ابتدا تلاش کرد تا قانون‌گرایی را در کشور حاکم کند، گفت: کشور متحمل خسارت‌های فراوانی از قانون‌گریزی شده و رویکرد دولت یازدهم این است که فصل الخطاب باید قانون باشد و عملکرد دولت در سه سال اخیر نیز نشان داد که هیچ اقدامی خارج از قانون انجام نداده است.

جهانگیری ادامه داد: فساد سیستمی و سازمان یافته در کشور نیز نتیجه قانون‌گریزی است و دولت تدبیر و امید اهتمام جدی دارد که با فساد مقابله کند زیرا تا فساد سیستمی از کشور ریشه‌کن نشود، سرعت توسعه کشور کند خواهد بود.

معاون اول رئیس‌جمهور در ادامه به موضوع حقوق‌های نامتعارف اشاره و خاطرنشان کرد: دل ملت ایران از این موضوع به درد آمد البته این اتفاق در تعداد کمی از دستگاه‌ها رخ داد و من شخصاً برای این موضوع وقت گذاشتم و فهرست حقوق 2500 مدیر دولتی را بررسی کردم که البته تنها 50 نفر از این افراد حقوق‌هایی غیرمتعارف دریافت کرده بودند که البته همین تعداد هم نباید اتفاق می‌افتاد.

وی با اشاره به فعال شدن شورای حقوق و دستمزد اظهار داشت: این شورا برای حقوق و دستمزدها سقف تعیین کرده است البته تشکیل این شورا از سال 86 به تصویب رسیده بود اما متأسفانه تا پیش از دولت تدبیر و امید فعالیتی نداشته است.

جهانگیری تصریح کرد: اطمینان می‌دهم با تصمیماتی که در دولت اتخاذ شده است شاهد تکرار این‌گونه اتفاقات تلخ در زمینه حقوق‌های غیرمتعارف نباشیم.

معاون اول رئیس‌جمهور ادامه داد: البته کشور به‌تدریج وارد فضای انتخابات می‌شود و برخی افراد تلاش می‌کنند در این فضا به تخریب دولت بپردازند اما باید توجه کنیم که فضای آموزش و پرورش کشور نباید به این مسائل آلوده شود چرا که به مسیر توسعه کشور آسیب وارد می‌کند.

در این مراسم با حضور معاون اول رئیس‌جمهور از 140 عنوان کتاب درسی جدید نونگاشت پایه دهم رونمایی شد.

وزیر آموزش و پرورش نیز در این مراسم با اشاره به رونمایی از 140 عنوان کتاب جدیدالتألیف، گفت: سهم بودجه آموزش و پرورش از بودجه دولت از 12.2 درصد به 14.9 درصد افزایش داشته است و این به‌معنای توجه ویژه دولت تدبیر و امید به آموزش و پرورش است.

No votes yet.
Please wait...
تاریخ انتشار مطلب:2016/08/08 - 15:20

*

code


موج پرس موج پرس موج پرس موج پرس